Temos Archyvai: Konservavimas

Cukinijų mišrainė su daržovėmis

Nors cukinijos geriausiu atveju dar tik nesenai pasėtos, bet kai taip greitai bėga laikas, nespėsime nė apsidairyti, o jau bus ir metas imti derlių. Turbūt visi gerai žino, kad gerais metais, pasirinkus gerą veislę, cukinijos gali labai gausiai užderėti, sukeldamas nemažą „galvos skausmą” svarstant, ką su tokiu gausiu derliumi daryti. Vienas iš „susidorojimo” būdų – konservavimas.
Mišrainei reikės:
2 kg svogūnų,
3 „suaugusių” cukinijų,
1 kg morkų,
2 salierų galvų,
6 petražolių šaknų,
1 kg paprikos,
2 galvučių česnako,
1 l aliejaus,
1 l vandens,
Raudonėlis ir/ar bazilikas.
Konservavimo eiga:
  • Pirmiausia inde įkaitinamas aliejus.
  • Dedami smulkiai pjaustyti svogūnai ir kepinami ant lėtos ugnies.
  • Svogūnams suminkštėjus, sužeriamos pjaustytos morkos. Viskas toliau ant lėtos ugnies kepama.
  • Suminkštėjus morkoms, dedamos cukinijos, pjaustytos petražolių šaknys, salierai.
  • Galiausiai – paprikos.
  • Pabaigoje raudonėliai ir/arba bazilikai, pagal skonį.
  • Prieš šaudonėlius/bazilikus, ar jau po jų (priklausomai, kaip šeimininkės įpratusios dėti „paskutiniuosius” prieskonius), pilamas vanduo (jo padauginti nereikėtų, recepte nurodytas maksimalus kiekis) ir viskas patroškinama retkarčiais pamaišant.
  • Troškinta mišrainė dedama i sterilius indelius ir hermetiškai uždaroma. Laikoma vėsiai.
Gero derliaus!
Šeimininkė Eugenija Mackevičienė

Obuolienė

Produktų proporcijos:
3 kg išvalytų obuolių – 2 kg cukraus.
Jei norima, kad obuoliai ne visiškai suvirtų, verdamas sirupas: 1 kg cukraus – 1 stiklinė vandens.
Gaminimas:
  • Obuoliai nuvalomi (žievelė nulupama, išimami sėklalizdžiai), supjaustomi kubeliais.
  • Jei norime, kad obuolienėje būtų ir nesuvirusių obuolių gabaliukų, užverdamas sirupas (cukrus, vanduo) ir supilami obuoliai. Verdama apie 1 valandą ant nedidelės ugnies.
  • Jei norime, kad obuolienės masė būtų vientisa, tada išvalyti obuoliai užpilami cukrumi, palaikoma per naktį, susidaręs sirupas nupilamas, užverdamas. Tada supilami obuolių gabaliukai ir verdama apie 1 valandą ant lėtos ugnies.
  • Papildomi prieskoniai ir priedai – cinamonas, vanilė, razinos, riešutai – jau kiekvienos šeimininkės išmonės ir fantazijos reikalas.
  • Ataušusi obuolienė išpilstoma į švarius, sterilizuotus stiklainius, uždaroma hermetiškais dangteliais.

Skanaus!

Šeimininkė Eugenija Mackevičienė

Cukinijų ir apelsinų džemas

Produktų proporcijos:
2 didelės cukinijos – 9 apelsinai.
3 kg išvalytų produktų – 3 kg cukraus ir 3 stiklinės vandens.

Gaminimas:
  • Nuvalomos cukinijos (nulupama žievelė, išimamos sėklos), nulupami apelsinai. Viskas supjaustoma kubeliais (apelsinus pjaustyti geriausia skersai griežinėliais, kurios po to tiesiog pasmulkinti).
  • Iš vandens ir cukraus išverdamas sirupas, į kurį supilami cukinijų ir apelsinų gabaliukai.
  • Verdama apie 1 valandą ant nedidelės ugnies, kartkartėmis pamaišant. Praaušęs džemas supilamas į švarius, sterilizuotus stiklainius, hermetiškai uždaroma dangteliais. 

Skanaus!

Šeimininkė Eugenija Mackevičienė

Aviečių uogienė

Turbūt jos nereikia pristatinėti – visiems yra žinomas tiek fantastiškas šios uogienės skonis, tiek jos nauda peršalus. Šiemet mūsų avietynas kaip niekad derlingas – aviečių užtenka ir šeimynai pavalgyt šviežių, ir šaldymui, ir uogienėms. Nežinau, trūkumas tai ar privalumas, bet dauguma kultūrinių veislių uogas nokina ne vienu metu, taigi, kas keletą dienų tenka jas nurinkti. Priešingu atveju jums į pagalbą atšliauš sraigės ir derlius jei nebus sunaikintas šių kenkėjų, tai taps „apšliaužiotu” ir gleivėtu.

Apie uogų šaldymą jau buvo rašyta. Dabar – apie uogienę.

avieciu uogieneVienam kilogramui aviečių imu 1 kilogramą cukraus ir 1 stiklinę vandens. Sumaišius vandenį su cukrumi, išverdamas sirupas, į kurį supilamos šviežios avietės. Viskas ant mažos ugnies verdama 30-40 min. Ataušus, supilstoma į sterilius stiklainius ir sandariai uždaroma.

 

 

Obuolių sūris

Produktai:

  • 4 kg išvalytų obuolių,
  • 1 kg cukraus,
  • įvairūs prieskoniai ir priedai (vanilė, cinamonas, razinos, lazdyno ar graikiški riešutai, džiovintos slyvos ar abrikosai).

Iš tokio kiekio šviežių sunokusių antaninių obuolių gaunasi 5 nedideli sūriai. Beje, antaniniai obuoliai sūriams virti ir tinka labiausiai.

Obuoliu suris

Virimas:

  • Obuoliai nuplaunami, nulupama žievelė, išimami sėklalizdžiai, supjaustoma smulkiais kubeliais.
  • Užpilamas cukrus ir paliekama per naktį.
  • Nupilamas susidaręs sirupas ir ant lėtos ugnies verdamas tol, kol jo lieka tik trečdalis.
  • Supilami obuolių gabalėliai ir verdama nuolatos maišant, nes labai greitai prisvyla. Verdama apie 2 valandas. Į virimo pabaigą sudedami prieskoniai ar priedai.
  • Susidariusi tąsi masė krečiama į medžiaginius sūrmaišius ir parai paslegiama.
  • Sūrmaišiai nuimami ir džiovinama gerai vėdinamoje patalpoje, nors geriausiai išdžiūva saulėje, bet rudenį jos mažai, o ir atviroje vietoje labai lenda širšės.
  • Išdžiovinti vyniojami į celofaninius maišelius ir laikomi sausoje patalpoje.

Sausoje vietoje gerai išvirti ir išdžiovinti obuolių sūriai gali būti laikomi keletą metų – jie nei palyja, nei rūgsta…

obuoliu suris2Eugenija Mackevičienė

 

 

Sėkmės bandant!

Moliūgų kompotas

Moliūgai virtuvėje yra labai įvairiai naudojama daržovė. Tačiau kartais jų būna tiek daug, kad tenka pasukt galvą kaip sudoroti visą derlių. Vienas iš konservavimo būdų – moliūgų kompotas. Gal pavadinimas ir nelabai tikslus, nes patys moliūgai čia yra tik kaip užpildas, o kompotui skonį suteikia įvairiausi priedai. 
Taigi, imamas sunokęs moliūgas, nuplaunamas, nulupama žievė, išimamos sėklos. Minkštimas supjaustomas smulkiais griežinėliais arba kubeliais, arba kokių įmantresnių formų gabalėliais. Suberiamas į gerai išplautus ir iškaitintus stiklainius.
Kaip priedus galima naudoti svarainių griežinėlius, obuolių daleles, kitus vaisius ar net gi uogas. Galima dėti prieskonių, pavyzdžiui, šiek tiek cinamono. Su dalių proporcijomis galima eksperimentuoti kiek tik širdis geidžia, tačiau kiekvieną kartą šis kompotas net gi iš tų pačių dalių gausis kitoks.
Taigi, supjaustyti moliūgų gabaliukai ir, pavyzdžiui, svarainių griežinėliai dedami į stiklainius, užpildant jų trečdalį (ar net pusę, bet ne daugiau).
Užverdamas sirupas. Vienam litrui vandens – viena kaupina stiklinė cukraus. Sirupas užverdamas ir  pilamas į stiklainius su moliūgais. Palaukiama kol atšals. Tada nupilama, vėl užverdama. Antrą kartą užviręs sirupas pilamas į stiklainius, o jie sandariai uždaromi. 
Šis kompotas yra ganėtinai saldus, todėl prieš geriant jį reikės praskiesti. O moliūgų gabalėliai prisitrauks kartu sudėtų vaisių skonio bei kvapo ir atrodys kaip nežinomi egzotiniai vaisiai.
 
Skanaus!
Šeimininkė Eugenija Mackevičienė

Šaldymas. Uogos

Vaisius ir uogas, geriausia, žinoma,  valgyti šviežius. Tačiau ne pro šal jų ir „šviežių” atsargas žiemai pasidaryti. Šaldymas – vienas geriausių būdų. Buitinio šaldytuvo šaldymo kameroje tikrai gali atsirasti vietos keletui indelių su šviežiai surinktomis uogomis. O jei yra atskiras šaldiklis…
Šaldyti tinka beveik visos mūsų krašte dažniausiai sutinkamos uogos. Gal tik laukinės žemuogės, ilgiau jas pašaldžius šiek tiek apkarsta. 
Šaldymui uogas reiktų stengtis rinkti švarias, sausas, „nepraleisti” jokių sraigučių ir vabaliukų. Jei uogos purvinos, jas galima nuplauti tekančiu vandeniu, bet po to – apdžiovinti. 
Šaldyti galima sudėjus į plastikinius indelius (dabar jų galima nusipirkti įvairiausių dydžių) vien tik uogas. Galima uogas ir šiek tiek pasaldinti, pridedant nugriebtą arbatinį šaukštelį cukraus kiekvienam 100 ml.uogų. Pridėjus cukrų, uždarytą indelį reikia kiek pavartyti, kad cukrus kiek įmanoma tolygiau apibyrėtų uogas. Indelio niekada nereikia pripildyti iki pat viršaus – uogos jame turi būti laisvai sukritusios.
Taip paruoštas jas kuo greičiau dedame į šaldymo kamerą ar šaldiklį, kad uždarytos  indeliuose uogos nespėtų imti garuoti – papildoma drėgmė šaldant niekada nereikalinga.
Per vasarą mes taip prisišaldome įvairiausių sodo uogų – žemuogių, braškių, aviečių, gervuogių, šilauogių, juodųjų serbentų. Tinka ir miško uogos – mėlynės, žemuogės, avietės.
Žiemą tokios uogos primins vasarą. Jas galima valgyti atšildytas be jokių priedų, dėti į žele tortus ar kokteilius (vaisiniame kokteilyje niekas taip gerai nepakeičia ledukų, kaip šaldyti juodieji serbentai).

Remontaninės žemuogės
Sodinės šilauogės
Gervuogės
Juodieji serbentai

Avietės

Marinuoti baravykai

Marinato sudėtis 2 kg šviežių išvalytų grybų:
2 stiklinės vandens,
2 šaukštai valgomosios druskos,
3 šaukštai cukraus,
4-5 lauro lapeliai,
5 kvepiantieji pipirai,
4 gvazdikėliai,
0,5 stiklinės acto.

Marinavimas:
  • Visos marinato sudėtinės dalys sudedamos ir pamaišius kol ištirps, užverdama.
  • Sudedami išvalyti ir nuplauti grybai.
  • Viskas verdama 20 min. ant lėtos ugnies.
  • Grybai ir marinatas išpilstomi į sterilius stiklainius, hermetiškai uždaroma.
  • Taip rudenį paruošti baravykai išlaiko skonį net iki kitų metų Velykų.
Šeimininkė Eugenija Mackevičienė